ABD, Ukrayna Krizini Kullanıp İstihbarat mı Topluyor?

abd ukrayna
Paylaş
 

Doğu Ukrayna’ya yerleştirilen radarlar sayesinde Rus silahları konusunda ‘pek çok şey öğrendiklerini’ söyleyen Amerikalı Korgeneral Ben Hodges’in bu açıklaması, “ABD, Ukrayna krizini Rus askeri teknolojileri konusunda istihbarat toplamak için mi kullanıyor?” sorusunu gündeme getirdi.
ABD Kara Kuvvetleri’nin Avrupa’daki komutanı olan Hodges, Alabama eyaletinde salı günü düzenlenen bir ordu konferansında, “Elbette, Kırım’da ve Ukraynalıların radar sistemleri yerleştirdiği Doğu Ukrayna’da neler yapıldığını inceleme fırsatından yararlanıyoruz” dedi.
Ukrayna’nın doğusuna yerleştirilen 20 adet radar sistemi, ABD’nin Kiev yönetimine sağladığı 118 milyon dolarlık askeri yardım paketinin parçasıydı.

 

‘RADAR SANDIĞIMIZDAN DAHA İYİYMİŞ’

“Bu hafif ateş önleyici radarın sandığımızdan çok daha iyi bir alet olduğunu anladık” diye devam eden Hodges, ‘Rusya’nın Ukrayna’ya saldırdığını’ iddia ettiği açıklamasını şöyle sürdürdü: “Aramızdan hiçbiri —belki birkaçımız dışında- Rusya tarafından Ukraynalıların maruz kaldığı kadar büyük bir havan topu saldırısına maruz kalmamıştır. Radarların bunlara nasıl karşılık verdiğini görerek çok şey öğrenmiş olduk.”
Amerikalı askeri yetkililer, silah ve istihbarat sistemlerine gizlice erişilebilmesi gibi siber tehditlerin de incelenmesi gereken konulardan biri olduğu görüşünde. Daha önce Rus silah ve teknoloji şirketi Rostec, Kırım üstünde uçan bir Amerikan insansız keşif uçağını hacklediğini açıklamıştı. (sputniknews)

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP