Almanya İstihbaratı’nın Skandalları Durmak Bilmiyor

almanya
Paylaş
 

Almanya İstihbaratı’nın Skandalları Durmak Bilmiyor

 

Alman basınında Almanya ile ABD istihbaratları arasındaki gizli anlaşmalar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Der Spiegel dergisindeki habere göre Almanya’nın dış istihbaratından sorumlu Federal Haberalma Servisi (BND), Avrupa’daki birçok savunma şirketini dinledi. Üstelik, BND’nin tüm gizli dinlemeleri ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) adına yaptığı ileri sürüldü. Buna göre Alman istihbaratı, NSA’ya IP adresleri ya da cep telefon numaralarını da servis etti.

 

Dinlenenler arasında Avrupa’nın en büyük askeri uçak şirketi EADS (2013’te ismi Airbus olarak değiştirildi), helikopter üreticisi Eurocopter ve diğer füze üreten şirketlerin de olduğu iddia edildi. Hatta Almanya merkezli şirketlerin BND tarafından izlendiği de kaydedildi. Haberdeki iddiaların Almanya Başbakanı Angela Merkel’e yakın isimler tarafından doğrulandığı belirtildi.

 

Edward Snowden tarafından iki yıl önce sızdırılan belgelerde ABD istihbaratı NSA’nın Merkel dahil birçok lideri dinlediği ortaya çıkmıştı. Dinleme skandalının yanı sıra Der Spiegel dergisinde hafta içinde yayımladığı belgelerle ABD’nin insansız hava araçlarının emirleri Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nden aldığını ortaya çıkarmıştı.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP