Antalya İstihbarat Şube’nin İmamı Deşifre Oldu

paralel imam
Paylaş
 

Antalya İstihbarat Şube’nin Paralel Cemaat İmamı Deşifre Oldu

 

Antalya’da Paralel Yapı’nın sahte isim ve suç isnatlarıyla herkesi dinleyen polisleriyle ilgili iddianamede, ifade veren polislerin İstihbarat Şubesi’ndeki ‘imam’ı ele verdiği ortaya çıktı…

 

Antalya Emniyet Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen ‘Paralel Yapı’ operasyonuyla ilgili Antalya Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu tarafından hazırlanan iddianamenin ayrıntıları tek tek ortaya çıkmaya başladı. İddianamede yer alan bilgilere göre, operasyon kapsamında ifadesi alının bazı polis memurları, Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’ndeki Paralel Yapı’nın imamlığını üstlenen polisin adını deşifre etti. İfade veren bir polis müdürü ise örgüte yönelik yaptığı soruşturma nedeniyle dinlendiğini söyledi.

 

ÇÖZÜLMELER ELE VERDİ

Geçen yıl Eyül ayında başlatılan Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nın usulsüz dinlemelerle ilgili soruşturması kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Antalya, Mersin, Hatay, Şanlıurfa ve Diyarbakır illerinde operasyon düzenlenmiş, dönemin istihbarattan sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı, Antalya Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdürü ve yardımcısı ile komiser, komiser yardımcısı ve polis memurları olmak üzere gözaltına alınan 14 kişi ile ilgili iddianamede yer alan ayrıntılara göre ifade veren bazı polisler çözülerek olanı biteni açık etti.

 

ŞUBE İMAMI ŞENOL ORAL

Gözaltına alındıktan sonra verdiği ifadeler doğrultusunda ‘Hakkında Ek Kovuşturmaya Yer Olmadığına’ karar verilen bayan polis memurlarından T.Ö, İstihbarat Şubesi’ndeki Paralel Yapı’nın İmamı’nı deşifre etti. T.Ö’nün iddianamede yer alan ifadesinde, “2011-2014 yılları arasında Antalya Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görev yaptım. İsa Yıldırım, Şenol Oral, Asım Demirel, Gökhan Tayuk, Bülent Elaldı ve Yavuz Bölek şubede çalışan amirlerimdi. İstihbarat Şube’nin Organize Bürosu’nda çalışmaya başladığım dönemde paralel yapı olarak adlandırılan Fethullah Gülen cemaati içerisinde İsa Yıldırım’ın yer aldığını, Şenol Oral’ın komiser olmadan önceki memuriyetinde aynı cemaat içerisinde faaliyet gösterdiğini, İstihbarat Şube’deki bazı arkadaşlarından cemaat adına para topladığını ve hatta şubenin imamlığını yaptığını duydum. Yapılan işlemlerde hukuka uygunluk yoksa memurların kullanıldığını düşünüyorum” dediği belirlendi.

 

AMİRİN ÜSTÜYDÜ

‘Hakkında Ek Kovuşturmaya Yer Olmadığına’ karar verilen bir diğer bayan polis memuru olan H.Ü’nün ifadesi de T.Ö’nün ifadesi ile örtüşüyor. H.Ü’nün Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu tarafından hazırlanan ve Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede yer alan ifadesinde, “2009-2013 yılları arasında İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde çalıştım. Şubede görev yapan, İsa Yıldırım, Şenol Oral, Asım Demirel, Gökhan Tayuk, Bülent Elaldı ve Yavuz Bölek isimli amirlerimin günümüzde paralel yapı olarak adlandırılan Fethullah cemaati olarak bilinen yapı içerisinde yer aldıklarını, Şenol Oral’ın cemaat adına para topladığını ve şube imamı olarak faaliyet yürüttüğünü duydum. Hatta Şenol Oral’ın şube içerisinde kendisinden daha üst rütbede bulunan amirlere göre daha üstün olduğunu, bunun nedeninin de imam konumundan kaynaklandığını düşünüyorum….” beyanlarının yer alması dikkat çekti.

 

ÖRGÜTE İŞLEM YAPINCA

Savcı Beyoğlu’nun hazırladığı iddianamede dikkat çeken bir diğer ifade ise dönemin Alanya Emniyet Müdürü Mehmet Ömür Saka’nın söyledikleri oldu. Saka, 2012’ye kadar Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün çeşitli kademelerinde amir, şube müdür yardımcısı ve şube müdürü olarak çalıştığını İl Emniyet Müdürü olarak atanan Mustafa Sağlam’ın 1 ay içinde gerekçe göstermeksizin kendisini Nöbetçi Müdür ardından da Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürü olarak atadığına dikkat çekti. Saka, “Atamalarımın yanı sıra 2002 Ağustos ayında Elazığ’ın Sivrice İlçesi’nde cami avlusunda unutulan ve içinde ele geçirilen dökümanlarda emniyet içindeki bu yapılanmanın varlığını ortaya koyan belgelerle ilgili olarak Terörle Mücadele Sorgu Büro Amiri olarak yapmam ve adli boyutuyla işlem yapmam dinlenmeme sebep olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

HİMMET AİDATI ÖDEMİŞ

Usulsüz dinlenenler arasında yer alan polis memuru A.Ş. de, “Bir araştırma sonunda Emniyet Amiri M.G. ile esnaf A.Ş’nin Kumluca’ya Gülen Cemaati toplantılarına katılmak için 10-15 günde bir gittiklerini öğrendim. M.G. döneminde Fethullah Gülen Cemaati’ne yakın polisler gündüz mesaisinde çalıştırılıyorlardı. Adana’da görev yaparken ‘Himmet’ adı altında Fethullan Gülen Cemaati adına faaliyet yürüten bazı kişilere aidat veriyordum. Ancak 3-4 yıl önce cemaatin gerçek yüzünü görüp bağımı kopardım. Bu nedenle Fethullah Gülen aleyhine sık sık konuştuğum için dinlendiğimi düşünüyorum” diyerek sanık konumundaki meslektaşlarından şikayetçi olduğunu vurguladı.

 

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ

Geçen yıl 6 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanan, ancak 5 gün sonra bir bayram günü nöbetçi olan 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılan, 2. Sınıf Emniyet Müdürü Yavuz Bölek, 3. Sınıf Emniyet Müdürü Bülent Elaldı, 4. Sınıf Emniyet Müdürü Gökhan Tayuk, Komiser İsa Yıldırım, Komiser Asım Demirel, Komiser Rüştü Çetinkasap, Komiser Şenol Oral ile ilgili Antalya Cumhuriyet Savcısı Serkan Beyoğlu tarafından hazırlanan iddianamede, “Soruşturmaya konu usulsüz dinlemelerin, belirli bir amacı gerçekleştirmeye yönelik, sistemli, planlı, süreklilik halinde, organize bir şekilde yapıldığı, işlenen suçların bireysel olarak işlenmesinin mümkün olmadığı”na yer verilmesi dikkat çeken başka bir konu oldu. Savcının bu ifadelerine göre Paralel polislerin ‘Organize Suç Örgütü’ suçlamasıyla yargılanmalarının önü de açılmış oldu.

 

ŞUBEDE LİSTE YAPILMIŞ

100 sayfaya yakın iddianamede, dinlenen bazı polis memurlarının verdikleri ifadelerde ilginç cümleler yer alıyor. Polis memuru S.Ç, “Dinlendiğim dönemde konuyu İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yaptığını bildiğim Emniyet Müdür Yardımcısı Yavuz Bölek’e anlattım. O da bana ‘Dinlemelerde adın geçmiştir ondan dinlemişizdir. Herhangi bir yere şikayette bulunursan sonuç alamazsın. Çünkü dinlemeler mahkeme kararı ile yasaldır’ dedi. Bunun üzerine şikayette bulunmadım ancak bir evrak çıktıs��nı yazıcıdan almaya giderken polis memuru M.D’nin bilgisayarında şube personelinin isimlerinin karşısında ‘Ilımlı-Namaz kılıyor-Kılmıyor’ yazılı listeyi gördüm ve kendisine sorduğumda ‘Bunu yapmak zorundayım’ dedi” şeklinde ifade verdi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP