Bir Gizli Servisin İlk Yapılanmaları: Teşkilat-ı Mahsusa

teşkilatı-mahsusa
Paylaş
 

Teşkilat-ı Mahsusa ilk olarak 1909 yıllarında şekillenmiştir. Çekirdek anlamdaki Teşkilatı-ı Mahsusa, 1911’de Bingazi’de Enver Paşa komutasında bağımsız birliklerle, İtalyanlara karşı başarı göstermiştir.

 

Teşkilat-ı Mahsusa ve Çatalca Savaşı

 

1. Balkan Savaşı yenilgisinin ardından Çatalca Savaşı’nda başarısını tekrarlayan Teşkilatı Mahsusa; bu savaşta Balkanlar’da baş gösteren iç hesaplaşmalar, İstanbul kapılarına dayanan Bulgarların, Çatalca savunma ve saldırı savaşları sonucu sökülüp atılmasını sağlamıştır. Bu savaşta Teşkilat-ı Mahsusa aktif bir şekilde rol oynamış, 15 Mayıs 1913’de Kuşçubaşı Eşref Sencer ile Binbaşı Süleyman Askeri komutasında başlatılan direniş ve saldırı faaliyetleri, 15 gün gibi kısa bir sürede ekibin istihbarattaki başarısı sayesinde sonuçlandırılmıştır. O tarihlerde Teşkilat-ı Mahsusa’nın başında Enver Paşa’nın dostu olan ve çete savaşlarının uzmanı sayılan Süleyman Askeri bulunmuştur.

teskilatı mahsusa

Teşkilat-ı Mahsusa’nın ilk şekillenmesinin ve bir gizli servis haline gelmesi hazırlıkları, 1909’dan önceki yılları da kapsamaktadır. 1903-1907 yıllarında da birtakım gizli örgütlenmeler oluşmuş o dönemde Eşref Kuşçubaşı ile birkaç sürgün ve kaçak Arabistan’da II. Abdülhamit’e karşı ihtilalci bir komite kurmuşlardır. (Arap İhtilal Cemiyeti)

 

Teşkilat-ı Mahsusa hakkında diğer konular:

Teşkilat-ı Mahsusa’nın Kuruluşu
http://www.turkiyeistihbarat.com/teskilat-i-mahsusanin-kurulusu/

 

Teşkilat-ı Mahsusa’dan MİT’e İstihbarat Temelleri

http://www.turkiyeistihbarat.com/teskilat-i-mahsusadan-mite-istihbarat-temelleri/

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP