CIA Başkanı, Paris Saldırılarını Değerlendirdi ve Avrupa’yı Uyardı

John Brennan...FILE - In this Oct. 29, 2010 file photo, Deputy National Security Adviser for Homeland Security and Counterterrorism John Brennan briefs reporters at the White House in Washington. Brennan, now President Barack Obama's nominee to be CIA director, withdrew from consideration for the job in 2008 amid criticism over the agency's use of harsh interrogation techniques, like waterboarding, against terrorist suspects. This time, in 2013, he's making it clear he strongly opposes such practices. Former and current U.S. intelligence officials say Brennan wasn't so vocal a decade ago. (AP Photo/Charles Dharapak, File)
Paylaş
 

CIA Başkanı John Brennan’dan Paristeki Terör Saldırıları Yorumu ve Avrupa’ya UYARI

 

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı John Brennan, Paris’te 129 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıların bir defaya mahsus olmadığını belirterek, “DAEŞ’in hazırladığı tek operasyonun bu olmadığını düşünüyorum” dedi.

 

Brennan, stratejik uyarılar aldıkları için saldırıların “sürpriz olmadığını” söyledi. DAEŞ’in özellikle Avrupa’da bu tür planlar üzerinde çalıştığını bildiklerini ifade eden Brennan, “Bu saldırıların itina ile dikkatlice aylar boyunca tasarlandığını, DAEŞ’in hazırladığı tek operasyonun bu olmadığını düşünüyorum. Örgüt, Suriye ve Irak sınırları içindeki şiddetle kendini sınırlamayacaktır” ifadesini kullandı.

 

cia başkanı

 

“Saldırının bir defaya mahsus bir şey olmadığını değerlendiriyoruz” diyen Brennan, DAEŞ’in dış gündemi bulunduğu ve bu tür saldırıları sürdüreceğininin açık olduğunu kaydetti.

 

Brennan, özellikle Edward Snowden olayından sonra son yıllarda yetkilendirilmemiş bazı ifşaatların ardından bu tür terör örgütlerinin yakalanması konusunda küresel istihbaratın bir derece “eli kolu bağlı” kaldığını savundu.

CIA Başkanı, “Bunun bilhassa Avrupa için bir uyarı olmasını umuyorum” ifadesini kullandı. (AA)

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP