Fransa, İstihbarat Yasası’nı Tekrar Değerlendirecek

fransız cumhurbaşkanı
Paylaş
 

Fransa’da Tartışmaların Odağında Olan İstihbarat Yasası Yeniden Değerlendirilecek

 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkede özgürlük tartışmalarına neden olan “istihbarat yasa tasarısı”nın yeniden değerlendirileceğini söyledi.
Fransız televizyon kanalı Canal+’da “Le supplement” isimli programa katılan Hollande, 5 Mayıs’ta oylanacak tasarının Anayasa Konseyi’nde ele alınacağını söyledi.
“Anayasa Konseyi, istihbarat yasa tasarısını gözden geçirecek” diyen Hollande, bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmeyeceğini dile getirdi.
Fransa’daki insan hakları örgütleri, terörle mücadele kapsamında meclis gündemine getirilen istihbarat yasa tasarısının ülkeyi antidemokratik hale getireceğini ve özgürlükleri kısıtlayacağını ileri sürerek eleştiriyor.

 

MİATRAL SAVAŞ GEMİSİ

Geçen yıl teslim edilmesi öngörülen, ancak hala teslim edilmediği için Fransa ile Rusya arasında krize neden olan Mistral tipi savaş gemisine de değinen Hollande, teslimatın gecikmesinden sonra yaşananlara çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.
“(Mistral’in teslimatı) hala tartışma konusu. Meseleyi hala görüşüyoruz. Krizi sonlandıracak bir çözüm bulunması şart” diye konuşan Hollande, Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 24 Nisan’da bir araya geleceğini hatırlattı.
Hollande, 2017’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olup olmayacağı sorusuna ise “Orada olacak mıyım hep beraber göreceğiz. Ama ben görev süremin son gününe kadar çalışmaya devam edeceğim” cevabını verdi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP