Hacker’lardan 300 Milyon Dolarlık Büyük Vurgun

hacker
Paylaş
 

Kaspersky, siber korsanlardan oluşan bir örgütün bugüne kadar tespit edilen en büyük banka soygunlarından birine imza attığını açıkladı. Hacker’lar küresel çapta gerçekleştirdikleri saldırılarda bankalar ve finansal kurumlardan 300 milyon dolar çaldı.

 

New York Times’ın duyurduğu habere göre, Kaspersky kötü amaçlı yazılımlarla yapılan hırsızlığın 2013’e kadar uzandığını belirtti. Kaspersky’nin 16 Şubat’ta detaylı raporunu sunacağı saldırıların, halen devam ediyor olabileceği belirtildi.

 

Kaspersky Lab Kuzey Amerika yöneticisi Chris Doggett, New York Times’a verdiği bilgide, ‘ortaya çıkardıkları saldırının kullanılan taktik ve yöntemler açısından en ileri seviyedeki siber saldırılardan biri olduğunu’ söyledi.

 

Kullandıkları kötü amaçlı yazılım sebebiyle ‘Carbanak cybergang’ olarak adlandırılan hacker örgütü, ağırlıklı olarak Rusya’daki bankaları hedef aldı. Hacker’ların saldırı düzenlediği diğer bankaların Japonya, ABD ve Avrupa ülkelerini de kapsadığı belirtildi.

hacking

 

Saldırı yöntemi araştırılıyor

 

New York Times’da yer alan bilgiler, hacker’ların saldırıları düzenlemek için banka çalışanlarına kötü amaçlı yazılım içeren e-postalar gönderdiklerini ortaya koydu. Birçok banka çalışanı içeriğinden habersiz olduğu veya şüphelenmediği e-postaları açtı ve kötü amaçlı yazılımı yükledi.
İkinci aşamada, hacker’lar yazılım aracılığıyla para transferinden veya ATM’lerden sorumlu çalışanları tespit etti. Çalışanların bilgisayarı ve ATM’lerin ekranlarından uzaktan kontrol aracı ile ekran görüntüsü alan hacker’lar, elde ettikleri bilgileri yasadışı para transferi için kullandı.
Beyaz Saray ve FBI’ın Kaspersky tarafından verilen bilgileri değerlendirdiği ve Interpol’ün de soruşturma başlattığı belirtildi.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP