İletişim Teknolojileri Başkanı ABD Ajanlığından Tutuklandı

Nizar Zaka
Paylaş
 

İran’da Lübnan-ABD vatandaşı olan Arap Enformasyon ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Nizar Zaka’nın ABD adına casusluk yaptığı iddiasıyla tutuklandığı açıklandı.

 

İran devlet televizyonu IRIB, Lübnan’da tanınmış bir IT uzmanı olan Zaka’nın ‘ABD’nin askeri ve istihbarat kurumlarıyla bağlantılı olmakla’ suçlandığını duyurdu. Televizyonda Zaka’nın bir ABD üssünde askeri üniformayla çekildiği iddia edilen fotoğrafları da paylaşıldı.

 

Lübnan medyası, daha önce Zaka’nın Tahran’da bir konferansa katıldıktan sonra 18 Eylül’de ortadan kaybolduğunu duyurmuştu. Zaka’nın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yardımcısının daveti ile Tahran’da düzenlenen bir konferansa katıldığı ve burada bir konuşma yaptığı da iddialar arasında.

 

WASHINGTON POST MUHABİRİ DE CASUSLUKLA SUÇLANIYOR

 

Zaka, casusluk suçlamasıyla İran’da tutuklanan 5’ici ABD vatandaşı. İran’da tutuklu bulunan ABD vatandaşları arasında, geçen yıl Temmuz ayında tutuklanan Washington Post muhabiri Jason Rezaian da bulunuyor.
İşverenleri İran kökenli olan Rezaian’a karşı suçlamaların yetersiz olduğunu savunurken, İran Dışişleri Bakan Cevad Zarif muhabirin davasıına ‘insani yönden’ yaklaştıklarını söylemişti.
Tahran, ABD vatandaşı olan İranlıların çifte vatandaşlığını tanımıyor.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP