Kurtuluş Savaşı Dönemi Gizli İstihbarat Grupları

Ya İstiklal Ya Ölüm
Paylaş
 

Kurtuluş Savaşı Döneminde: Türk Gizli İstihbarat Grupları ve Faaliyetleri

1. Dünya Savaşı sonunda 30 Ekim 19128 tarihinde İtilaf devletleri ile Osmanlı Devleti arasında imzalanan Mondros Mütarekesi ile Türk Ordusu terhis edilmiş, silah, cephane ve ulaşım yolları ile bütün haberleşme araçları, liman ve tersaneler galip devletlerin denetimine bırakılmıştı. 13 Kasım 1928 günü İtilaf Devletleri’nin savaş gemilerinden oluşan 55 parçalık bir filo Dolmabahçe önlerinde demir atmıştı. Beyoğlu’na 3500 düşman askeri çıkmıştı. Müttefiklerden güç alan ve onlarla işbirliği yapan azınlıkların tutum ve davranışları da dayhanılmaz hale gelmişti. Artık bu işgal ve taşkınlıklara karşı örgütlenmek, direnişe geçmek gerekiyordu.

 

Ya İstiklal Ya Ölüm

 

19 Mayıs 1919’da Samsun’a giden Mustafa Kemal Paşa da “Ya İstiklal, Ya Ölüm” parolası ile Milli Mücadele’nin Anadolu’da başladığını ilan ediyordu.

Düşmanın faaliyetleri karşısında işgal altındaki İstanbul’da ve Anadolu’da Milli Mücadele’yi desteklemek için açılıp kapatılan bir çok gizli direniş grubu kurulmuştur. Bu grupların bazılarının Anadolu’da da şubeleri açılmıştır. Karakol Örgütü’nün 16 Mart 1920 tarihinde kapatılmasından sonra gizli gruplar içerisinde en ünlüleri arasında Hamza Grubu, Mücahit Grubu, Muharip Grubu, Felah Grubu, Zabıtan Grubu ve Yavuz Grubu bulunuyordu.

Diğer taraftan Kurtuluş Savaşı’nda askeri teşkilatlanma içinde, Askeri Polis (Ayn-Pe) Teşkilatı, Müdafaa-i Milliye ve Müsellah Müdafaa-i Milliye (MM / MİM Grubu) Tetkik Heyeti Amirlikleri, Geçiş Teşkilatı faaliyet yürütüyordu.

Kurtuluş Savaşı Döneminde Faaliyet Gösteren Gizli İstihbarat Grupları hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz…

milli-mucadele döneminde istihbarat

Milli Mücadele Dönemi İstihbarat Birimleri: Hamza Grubu, Mücahit, Muharip, Felah dosyası için; Buraya tıklayınız…

 


İstihbarat: Zabıtan Grubu Dosyası için
; Buraya tıklayınız…

 

 

İstihbarat: Yavuz Grubu ve Faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi için; Buraya tıklayınız…

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. Şemsi Karakaş diyor ki:

    “19 Mayıs 1919’da Samsun’a giden Mustafa Kemal Paşa da “Ya İstiklal, Ya Ölüm” parolası ile Milli Mücadele’nin Anadolu’da başladığını ilan ediyordu.” diyen bir zihniyetten bir cacık olmaz. Ne Kurtuluş Savaşı? Nereyi kurtarıyorsun. Ya dışardakiler. Kurtuluş Savaşı, İngilizler tarafından sınırları çizilmiş bir yapının içini doldurmak için üretilmiş efsanelerdir. İngilizler bunu dünyanı her yerinde yapmışlardır. Senin tümün istihbarat olsa ne yazar. Geç bunları, ihtiyaçları tıkama yeter.

  2. Mustafa diyor ki:

    Şemsi Karakaş kardeşime katılıyorum. Biz buraya ne öğrenmeye geldik ne öğreniyoruz. Sizin bu yazdıklarınız biz ilk okul kitaplarında okuduk. Biz İsmet Paşa’nın İngilizlere Osmanlı ve dönem tarih arşivlerini hurda parasına satılan gerçek tarihimizi okumak istiyoruz. Varsa elinizde İngilizlerden ele geçirebildiğiniz kaynaklarınız ne ala. Yoksa biz ilk okulda okuduklarımızı tekrarlamak istemiyoruz.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP