O Ülkenin Uçağı İnmesin Diye Havaalanını Bombaladılar

savaş uçakları
Paylaş
 

İran Uçakları Yardım Taşımasın Diye Havaalanını Bombaladılar

 

Suudi Arabistan liderliğindeki Arap ülkelerine ait savaş uçakları, İran uçağının Yemen’deki Husilere yardım taşıyan İran uçağının inişini engellemek için Sanaa Havaalanı’nın pistlerini bombaladı.

 

Yemen’de Husi Ensarullah hareketine yönelik askeri operasyon düzenleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, İran’a ait bir uçağın inişini engellemek için Sana Uluslararası Havalimanı pistini vurduğu belirtildi.

Koalisyon güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, El-Arabiyya televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bir İran uçağına isteği üzerine yerel saatle 09:00 ila 13:00 arasında Sana Havalimanı’na iniş izni verildi. Uçak Umman hava sahasını geçtikten sonra, verilen sürenin ve bu tür durumlarda Suudi Arabistan havalimanlarından birine uğramasını gerektiren rotanın dışına çıkarak Sana’ya inmek istedi” ifadelerini kullandı.

“Uçağın pilotuyla iletişime geçilmeye çalışıldı ancak pilot cevap vermedi ve çağrılara rağmen iniş yapmak istedi, bunun üzerine koalisyon uçakları inişi engellemek için Sana Havalimanı’nın pistini vurmak zorunda kaldı” diyen Asiri, “Uçak iniş yapamadı ve İran’a dönüş yaptı” şeklinde konuştu.

 

Asiri son olarak, “normalde uçağın belirlenen vakti aşmasının anlaşılır olabileceğini ancak, uçağın kontrol amacıyla Suudi Arabistan’ın güneyindeki Bişe Havalimanı’na inmeyi kabul etmemesinin şüpheleri arttırdığını” dile getirerek, “Bu da uçakla alakalı doğru olmayan bir şeyler olduğunu gösteriyor” dedi.

 

Öte yandan, havalimanında çalışan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, piste düzenlenen hava saldırısında alanda park halinde bulunan Felix Hava Yolları’na ait ticari bir uçağın da isabet alarak yandığını ifade etti.

Yemen’de Husilere yönelik hava operasyonlarının başladığı 26 Mart tarihinden itibaren Sana “uçuşa kapalı hava sahası” ilan edilmişti.

 

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Yemen’de başkent Sana ile bazı kentleri kontrol altına alan Husilere karşı 26 Mart’ta “Kararlılık Fırtınası” adlı hava harekatı başlatmıştı. Yemen’de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yönetiminin müdahale çağrısı üzerine başlatılan operasyonun 21 Nisan’da sona erdiği açıklanmış ve koalisyon güçlerinin sözcüsü Tuğgeneral Ahmed el-Asiri, Yemen halkı için artık “Umuda Dönüş” operasyonunun başladığını söylemişti.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP