Turkiye İstihbarat.com Özel Haber | Türkiye – Japonya İlişkileri

türk japonya
Paylaş
 

| Turkiyeİstihbarat.com Özel Haber |
TÜRKİYE JAPONYA İLİŞKİLERİ VE NÜKLEER SANTRAL

 

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 2013 yılında iki Kez Türkiye’yi ziyaret etmiş ve Erdoğan, Japon mevkidaşıyla Marmaray’ı birlikte açmışlardı. Ayrıca Sinop’a yapılması planlanan Nükleer Enerji Santrali Anlaşması da iki ülke başbakanı tarafından aynı yıl imzalanmıştı. Japon Başbakan Abe, ziyaretinde Erdoğan ile zaman zaman telefonda görüştüğünü ve samimiyetlerini böylece daha da artırdıklarını bildirmişti.
Erdoğan Başbakan olarak 2014 yılının ilk ayında Japonya’ya giderek Türk- Japon Mühendisleri’nin ortak yapımı TURKSAT 4A ve 4B Uydusunu teslim almıştı.

 

Ziyaretinde Japonya ile yapılması planlanan Serbest Ticaret Anlaşması Müzakerelerinin tamamlanmasının yanı sıra, İstanbul Asya Yakasında Türk – Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kurulacağının da bilgisini vermişti.

 

CUMHURBAŞKANININ BASINDA YER ALMAMIŞ GÖRÜNTÜLERİ

japonya

japonya2

TÜRK- JAPON BİLİM TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ

 

Bakan Yıldız “Bu üniversitede sadece nükleer mühendislik değil; elektrik-elektronik mühendisliği, bilgi teknolojileri ve bilgisayar mühendisliği, uygulamalı fizik, mekanik mühendisliği, moleküler biyoloji, kimya, matematik, astronomi gibi bölümlerin yanı sıra sosyal bilimlerin de olduğu bölümlerin olmasını hedefliyoruz. Ayrıca kuracağımız bir birimde Sinop’ta çalışacak mühendislerin eğitimi de verilecek. Bizim hedefimiz, nükleerin sadece enerji arz güvenliğimize katkı yapacak bir kaynak olması değil, aynı zamanda eğitim, Ar-Ge, teknoloji ve sanayisiyle bunun kültürüne sahip olmaktır.” diye açıklamada bulunmuştu.

TURKSAT 4A UYDUSU FIRLATILIYOR

 

14 Şubat 2014 Cuma Türkiye saatiyle 23.09’da Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı. Yaklaşık 4 ay boyunca 50° doğu yörüngesinde test işlemleri yapılmıştır. 9 Haziran 2014 tarihinde test yörüngesinden ayrılıp görev yapması planlanan 42° doğu yörüngesine yerleşmiş, haziran 2014 sonu itibariyle hizmet vermeye başlamıştır. 15 Temmuz 2014 tarihinde yapılması planlanan kanal geçişleri, yayıncı kuruluşlar ve Ramazan ayı nedeni ile izleyicilerden gelen yoğun talep üzerine ileri bir tarihe ertelenmiş, Uyduya ait kapsama alanları 9 Ekim’de yayınlanmıştır. Türksat 4A’ya geçiş yapacak olan televizyon ve radyo yayınlarının frekans değişiklikleri, 17 Eylül 2014 tarihini 18 Eylül 2014 tarihine bağlayan gece yarısı yapılmıştı.

 

TURSAT 4B UYDUSU

Yapımı tamamlanan uydunun test sürecinin ardından 2015 yılı Haziran ayında Kazakistan’da bulunan Baykonur uzay üssünden Proton taşıyıcı roketiyle fırlatılacağı bildirilmiştir.

 

ÇANKIRI’YA DEV FABRİKA

 

Çankırı’da kuruluşuna 2013 yılında başlanan Türk- Japon ortaklığıyla inşa edilen ve ilk etapta 500, tam kapasiteye ulaştığında 2000 kişiye ekmek kapısı sağlayacak olan Dev Lastik Fabrikası, 02.04.2015 tarihinde ilk üretimini gerçekleştirdi. Fabrikanın Çankırı’da kurulması için büyük çaba sarf eden AK Parti Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz yeni dönemde de AK Parti’den milletvekili aday listesinde yer bulmayı başardı.

 

NÜKLEER SANTRAL

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Japonya Gezisi sırasında en fazla tartışılan konu Japonyayla yapılan Nükleer Santral Anlaşmasıydı. Nükleer Santralin patlama endişesi tepkilere neden oldu.
Çernobil Faciasından sonra İkinci en büyük nükleer kaza olarak adlandırılan Fukuşima Nükleer Kazası olmuş ve halen atmosfere radyoaktif madde salınımı devam etmektedir.
Japonya’da Nükleer Kaza 9.0 büyüklüğündeki 11 Mart günü olan 2011 Tohoku depremi ve tsunamisi sonrasında meydana geldi. Honşu adası açıklarında meydana gelen bu deprem, Japonya’da büyük bir Tsunami’ye yol açtı. Tsunami, nükleer santraldeki üç etkin reaktörün kapatılmasına sebep oldu.
Nükleer Santral konusu tartışmaları devam ederken, 01.04.2015 tarihinde Sinop’ta Türkiye’nin ikinci nükleer santralinin yapımını öngören uluslararası anlaşma TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

 

NÜKLEER SANTRAL KONUSUNDA TÜRKLERİ UYARAN BİR JAPON

Nükleer Santral konusunda Youtube’de paylaşılan bir videoda kendisinin bir Japon Vatandaşı olduğunu söyleyen bir kişi Türkiyeyi de çok sevdiğini belirterek, Nükleer Santral konusunda vatandaşları uyarıyor.

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP