Prof. Dr. Osman ESKİCİOĞLU
Prof. Dr. Osman  ESKİCİOĞLU
18 Ekim 2015 Pazar
enfaal@gmx.de
Dinsizlik Bir Süreçtir, Bitmek Üzeredir

Allah her şeyi her şeyi zaman ve zemine bağlamıştır. şartlara ve imkanlara bağlamıştır. Çalışıp yorulma zaman içinde cereyan eder. Uyuyup dinlenme zaman içinde olur.

Geceler gündüzler yazlar ve kışlar hep mevsim mevsimdir.

Dinsizlik çağı…iman çağı…ilim çağı…yani bilim ve teknoloji çağı…

Fransız filozofu Auguste Comte (Ogüst Komt) bilim ve teknolojiyi dinin yerini alan bir oluşum olarak kabul etmiştir.

Auguste Comte İlk olarak Saint Simmon tarafından kullanılan pozitivizm terimini geliştirmiş ve bu felsefeyi sistemleştirmiştir.

Comte “Üç Hal Kanunu” ile de anılır. Bu görüşe göre; insanlık tarihi ve bireyin gelişim tarihi, insanın düşünme yapısındaki değişikliklerle ortaya çıkan ve birbirini izleyen üç aşama ile belirlenmektedir.

Bunlar:
a) Teolojik ya da hayalî hal,
b) Metafizik ya da soyut hal,
c) Pozitivist ya da bilimsel haldir.

Görüldüğü gibi burada bu zavallı filozof insanlığın pozitivist yani dinsizlik çağına girdiğini sanıyor Yani ona göre insanlık dinsizlik çağı ile tarihsel çizgisini tamamlayacaktır.

Biz de diyoruz ki, bu zavallı adam yanılmıştır. Rabbimiz Allah küfür üzere yani dinsizlik üzere insanlık için bir nimet olan bu hayatı sona erdirmez. Dinsizlik esas olamaz…İman esastır…insan hayatı bireyin hayatı imanlı olarak son bulmalı… toplum hayatı da öyle…

İnsanlık hayatı da yani tarihin sonu yani kıyamet de iman üzere kopmalıdrı ve kopacaktır. “Erdoğan Katil, hesap verecek” diye koro tutan şaşkınlar bu işin Erdoğan meselesi olmadığını bu bir mevsim olduğunu artık öğrensinler ve bilsinler

Allah hidayet esin inşallah

AMİN

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Türkiye İstihbarat
300x250 reklam alanı
Facebookta bizi bulun
TÜRK DÜNYASI