TC Tan Hu CAN
TC Tan Hu  CAN
09 Şubat 2015 Pazartesi
TC-Tan-Hu-Cann@hotmail.com
Ulusalcılık mı ? Milliyetçilik mi?

Ulusalcılık mı? Milliyetçilik mi?

Ulus ve Millet Kavramı

Ülkemizde ki ve aydınlarımız içindeki kavram kargaşalarından biride Ulus ve Millet kavramı üzerinedir.
Sağ kesim Millet, Sol kesim Ulus ismini kullanır.


Milliyetçiler kendilerine solu andırdığı için ulusalcı demez,solcular ise net söyleyemeselerde bir nevi ırkçılık olarak gördükleri Milliyetçi ismini sandıkları sebepten kullanmaz,bunun yerine Milliyetçilik olarak görmedikleri ,kendilerine göre ayrı ayrı etniklerede hitap eden,halkçılık ve bir nevi “halkların kardeşliği ” olarak gördüğü Ulusal kavramını, ulusalcı ismini kullanırlar.


Millet kelimesi Arapça olup,özünde solcuların sandıkları gibi ırkına düşkünlükten veya kavmiyetçilikten ziyade din tebaasına dayanır. Bir nevi din kardeşliği gibi,bu kavram esasen solun”halkların kardeşliği “kavramına ulus kavram ve isminden daha uygun.


Çünkü Ulus ismi öz be öz Türkçe olup,özünde birebir bodunu,kavmiyeti,bir nevi ırkı yansıtır. Örneğin Hunlular Ulus derler. (Merak edenler Prof.Dr.İbrahim Kafesoğlu’nun “Türk Milli Kültürü” eserine bakabilirler.)
(İlginç bir tespitte Maya’ların Uluş demeleri.
Uluş Mayalarda farelerin üremesi ile alakalı kullanılmış; biyologlar farelerin en hızlı ve seri üreyen canlıların başında geldiğini bilirler. Dolayısıyla bir Milletin hızla genişlemesini en iyi ifade edebilecek doğadan canlı bir örneği bu olsa gerek.Ben yıllardan beri bu iki isim ve örnek arasında tarihsel bir bağ olduğunu düşünürüm.Bu bağın iyi araştırılması gerekir.)


Ulu bilindiği üzere kutsal ve yüce demek; Türkler Ulu ismini sadece kutsal olan kavramlar için kullanır ..Ulu Tanrı gibi.. Ulu Hakan gibi Ulu Cami(veya başka bir dini mabet ) Ulu Önder gibi…a rapça diye bilinen Ulema ismininde Ulu’dan türetildiğini düşünüyorum. Tüm bu kavramların Tanrı’dan dolayı kullanmış olmalılar; Türk’e göre Ulu Tanrı’dır ve Tanrı’yı yeryüzünde temsil ettiğini düşündükleri ve inandıkları Hakanlarına Tanrı’nın Yeryüzünde adaletini, hakkını hukukunu gözetmekle Tanrı tarafından kutsanmış ve atanmış olduğuna inandıkları Hakanlarına bu sebepten Ulu demişlerdi… Tanrı’yı temsil ettiği için, O Ulu Hakan’ın Halkı da Ulu olmalıydı; bu sebepten Ulus denmiş olmalı.Milletleşme ve Milliyetçilik duygusunun Fransız ihtilali ile Türklere geldiğini sanan özellikle sol kesimin, Türklerde bu Türk Milletine aidat duygusunun çok eskiden beri varolduğunu umarım görürler. Hunlularda kullanılan bu ismin kökeni Hunlulardan da öteye gitmeli.. İlginç olan Osmanlı’da unutulan bu derin kavramın, bu ismin tekrar Mustafa Kemal Atatürk ile, aynen ölü bir bedene bir ruh üfler gibi var edilmesidir. Bu kavramları şimdiye kadar ezbere kullanan arkadaşlar bir kez daha düşünsün.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Türkiye İstihbarat
300x250 reklam alanı
Facebookta bizi bulun
TÜRK DÜNYASI