Yunanistan’da Çipras Karşıtları Atina’yı Karıştırdı

yunanistan
Paylaş
 

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, ülkedeki hapishanelerde açlık grevi yapan hükümlülere destek amacıyla gösteri yapan eylemciler ile polis arasında arbede çıktı.

 

SLOGANLAR ATILDI

Kent merkezindeki Atina Üniversitesi önünde toplanan ve kendilerini “iktidar karşıtı anarşist” olarak adlandıran yaklaşık bin kişilik grup, sloganlar eşliğinde parlamentoya kadar yürüdü. Parlamento önünde gösteri yapan eylemciler, burada bulunan meçhul asker anıtına ve meclisin avlu duvarlarına “Çiçekler”, “Cezaevleri yakılsın” ve “Demokrasiye savaş” şeklinde sloganlar yazdı.

Gösteri sırasında yüzleri maskeli kişilerin saldırısına uğrayan çevredeki bazı dükkan ve iş yerlerinin camları kırıldı.

 

yunanistan eylemleri

 

POLİSE MOLOTOFLU SALDIRI

Parlamento önündeki gösterinin ardından Teknik Üniversite önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup, Sturnaras Caddesi’nde barikatlar kurarak, park halindeki iki otomobili ve çöp bidonlarını ateşe verdi. Üniversite binasının çevresindeki ahşap duvarı da ateşe veren eylemcilerin, polise molotoflu ve taşlı saldırıda bulunması üzerine gerginlik yaşandı.

 

yunanistan protestoları

 

GAZ VE SES BOMBASI KULLANILDI

Polis, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı. Gece saatlerine kadar süren gösteriler sırasında kent merkezindeki bazı caddeler trafiğe kapandı.

Yunanistan’da, F tipi cezaevlerinin kapatılmasını ve cezaevlerinde açlık grevi yapan mahkumların tahliye edilmesini talep eden iktidar karşıtları, daha önce de meclis avlusuna girerek gösteri yapmıştı.

 

 

  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Türkiyeİstihbarat Takip İçin
TÜRKİYE İSTİHBARAT TAKİP